انواع متغییر ها و داده ها در SPSS

در این قسمت می خام یه توضیحی در باره متغییر ها در SPSS بدم. متغییر یعنی چیزی که تغییر می کنه! لابد با خودتون میگید این بنده خدا داره چشم بسته غیب می گه. اما اگر توجه کنید می تونید متغییر های مسئلتون رو به راحتی پیدا کنید. اندازه قد در یک نمونه ۲۰ تایی از دانش آموزان کلاس چهارم می تونه متغییر باشه . چون از یک نمونه به نمونه دیگه تغییر می کنه.

اما سطح تحصیلی همون افراد نمیتونه متغییر باشه چون همشون کلاس چهارم هستند. این نکته به ظاهر ساده اما مهم را توی ذهنتون داشته باشید.

توی SPSS ما سه نوع کلی داده داریم:

Scale: داده های فاصله ای و نسبتی می باشند و متغییر های کمی هستند که با عدد قابل سنجش می باشند. مانند قد، وزن و درجه حرارت.

Ordinal: داده های رتبه ای هستند و معمولا عددی که به خود اختصاص می دهند نشانگر مرتبه آن ها در یک بازه  می باشد. اعدادی که به خود اختصاص می دهند انتقال دهنده مفهوم برتری یک دسته نسبت به دسته دیگر است. مثلا اقشار ثروتمند، متوسط و ضعیف جامعه.

Nominal: داده های اسمی هستند به این ترتیب که بیانگر عضویت در یک گروه می باشند. مانند گروه خونی و یا جنسیت. عددی که به این نوع داده ها اختصاص داده می شود دلیلی بر رجحان آن ها به دیگری نیست. بلکه فقط بیانگر عضویت در گروه خاصی می باشد.


منبع تصویر و توضیحات بیشتر

پس اول باید بدونیم با چه نوع داده ای داریم کار می کنیم. در SPSS برای هر کدوم از انواع این داده ها یک گونه متغییر میشه تعریف کرد. ما اینجا با دو نوعش آشنا می شیم.

متغییر های عددی (Numerical): این داده ها همانطور که از اسمشون مشخصه اعداد مختلفی از جمله صحیح و اعشاری هستند. معمولا در داده های نوع Scale ما باید از این نوع استفاده کنیم.

متغییر های رشته ای (String): این نوع متغییر مخصوص داده های متنی هستند مانند نوع کالا و یا جنسیت. معمولا در داده های Nominal استفاده می شوند.

اینجا باید بگم که ما دو جور می تونیم از آمار استفاده کنیم. یه جورش آمار توصیفی هستش که آنچه که هست رو به صورت نمودار و یا محاسبه میانگین، انحراف معیار و یا واریانس به نمایش می زاره و آمار استنباطی که سعی داره بسنجه که اگر یک نمونه گیری در سطح احتمال مشخصی انجام بشه چقدر می تونیم بهش اطمینان داشته باشیم و این نتیجه رو به کل جامعه تعمیم بدیم. در بخش بعدی یک نمونه از آمار توصیفی حل می کنم تا هم با تعریف متغییر ها آشنا بشیم و هم با روال کلی نرم افزار.

دوستان عزیز میتونید فیلم آموزشی در این زمینه رو با عنوان آموزش نرم افزار SPSS – پرسشنامه و نحوه تعریف متغییر ها در اس پی اس اس  در یوتیوب ببینید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *